Terárium

Nejdříve, pokud si chcete pořídit agamu vousatou a již máte nastudované a zjištěné, co agamka všechno potřebuje, je důležité mít nachystané terárium, dříve než si jí přivezete domů.

 

Terárium

lze pořídit již hotové, většinou bývají v prodeji skleněná terária, do kterého si můžete nechat vyrobit pozadí. Dle našeho názoru jsou zbytečně drahá. Levnější, avšak pracnější varianta je si terárium vyrobit, a to například z lamina, OSB desek, dřeva, skla a jejich kombinací. Lze si nechat vyrobit terárium i od chovatelů, kteří tuto možnost nabízí. My jsme zastánci výroby terária ze dřeva a z OSB desek, fotky našich teráriíí najdete ve fotogalerii.

 

Velikost terária by měla být minimálně pro jednu agamku v délce 80 cm, hloubce 50 cm a výšce 50 cm (vzhledem k její velikosti v dospělosti, která se pohybuje okolo 50 až 55 cm), lepší variantou je však 100 cm délka, 60 cm hloubka a 60 cm výška. Samozřejmě čím větší, tím lepší, což neplatí o výšce, ideální pro agamy vousaté je terárium do délky (pro pár například 120 cm délka, hloubka 60 cm a výška taktéž 60 cm). Pro více agam terárium delší 

(min. 150 cm), případně o pár centimetrů hlubší (70 cm). 

Větrání

je jednou z velmi důležitých věcí při výrobě terária, aby docházelo k pravidelné výměně vzduchu, vytvořilo se chladnější místo v teráriu a agama mohla dýchat čersvý vzduch a nepřehřívala se.

Větrání je dobré udělat na opačné straně, než máme vyhřívací místo (třeba na pravém boku) a další po celé délce stropu v šířce tak 15 cm, aby docházelo k cirkulaci vzduchu. Samozřejmě záleží na velikosti terária (větrání může být kulaté, na stropě nemusí být vcelku, pokud budeme mít více terárií na sobě, tak větrání uděláme na zadní stěně místo ve stropě atd). Větrání by mělo být jedno výše a druhé níže, tím docílíme cirkulaci vzduchu.

3D pozadí

značně rozšiřuje agamce možnost, aby využívala celý prostor terária. Toto pozadí může být pouze na zadní straně terária nebo na zadní straně a jednom boku, či na zadní straně a obou bocích terária. Pozadí lze vyrobit z polystyrenu, či starého prostěradla přidělaného připínáčky nebo montážní pěny (ta se nám neosvědčila, vyrábíme z polystyrenu). Na polystyren se pak natře alespoň 5 vstev lepidla na dlažbu, někdo ještě natře barvou a poté stačí natřít bezbarvým lakem, my natíráme duvilaxem,přilepit písek (2 vrstvy) a 3D pozadí je hotové. 

Jako substrát se použije opět písek (my máme praný říční), lze použít písek do bazénových filtrací, křemenný tříděný písek či písek do dětských hřišť. Důležité je přidat do terária ještě pár suchých samorostů či větví, po kterých bude agamka šplhat (takže ne oholbované do hladka) a dostávat se na výstupky v 3D stěně. Pak už jen stačí nalepit na přední a boční strany terária pojezdové lišty, vložit sklo a vrhnout se na kabeláž k osvětlení.

Osvětlení

často velmi nedostatečné a bráno na lehkou váhu, i když pro agamku životně důležité (důležitější než 3D stěna). Vzhledem, k tomu, že agama vousatá pochází z Austrálie, kde je intenzita záření mnohem vyšší než v ČR, volíme tedy zdroje bílého spektra, optimálně v rozmezí 5800 - 6500K. Pro příklad obyčejná žárovka má žluté spektrum v rozmezí 3000 - 3500K.

Nejdůležitějším světlem pro agamku je UVB,které umožňuje přeměnu provitamínu 7 - dehydrocholesterolu na vitamín D3 (cholekalciferol), který významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu a jejich zabudování do kostí. Nedostatek UVB záření tedy způsobuje křivici neboli RACHITIDU! U agamek je vidět pokřivený ocas, velké nadočnicové oblouky, nedovírání čelistí a kostra celkově měkká = agamka trpí. 

UVB záření splňuje kompaktní žárovka ReptiGlo 10 UVB 26 W, nyní novější Reptile UVB 200, 25 W.

Dalším nutným zdrojem je tepelný. K tomuto nám stačí obyčejná bodovka 60 W. Nejlepší je pořídit kombinaci jak UVB tak tepla, což skvěle splňuje výbojka SunLux UV 50 W PAR 30 a splňujě i správnou intezitu světla a barvu spektra.

Jako poslední a podstatný světelný zdroj, který ovlivňuje aktivitu a žravost zvířat je lineární záživka po celé délce terária. Záživka opět musí splňovat správnou intenzitu světla a barvu spektra. Mezi nejlepší patří Narva Bio - Vital 958, Sylvania Activa 172 a Osram Biolux. Perfektně popsáno a vysvětleno na stránkách: www.collectors-dragons.cz/agama-vousata-clanky/doosvetleni-teraria/