Rozmnožování

Co se týče rozmnožování agam vousatých, tak je vcelku jednoduché. Důležité je si rozmyslet, zda je chceme rozmnožovat, protože pro vajíčka, která samička po aktu naklade, je potřeba inkubátor. Další věcí je počítat s tím, že bude potřeba další terárium (či více terárií dle množství snůšek), pro odchov mladých vylíhnutých agámek. A jedno pro oddělení samce, aby samička byla v klidu a sama v době kladení a měla čas na regenaraci.

 

Samotné rozmnožování začíná námluvami samce (pokyvování hlavou, přidupávání přední nohou či švihání ocasem s typickým zčernáním pod krkem) a běháním okolo samičky. Pokud samička chce a neutíká mu, či ho neodhání (důležitá je dospělost samičky, stáří 1 rok = fyzická a duševní vyspělost), samec se jí zakousne do bodlin za krkem a postupným pošviháváním ocasu se dostane pod ocas samičky a proběhne akt (Obr. 1) Takto na ni může skákat i několikrát denně.

 

                                                    Obr. 1: Rozmnožovací akt

 

Kladení vajec

Zhruba po 20 dnech začne samička klást vejce. Před kladením již můžeme pozorovat vejce v břiše nebo pohmatem je cítit. Tak 3 až 4 dny před kladením samička běhá po terárku a hrabe, v tomto stádiu je nutné jí připravit vhodné kladiště a to tam, kde hrabe nejčastěji (teplota kolem 28 °C a vlhko). Kladiště jí nachystáme nasypáním vlhkého písku do vrtvy 20 cm nejlépe pod převis či jí tam položit jeskyni ze sádry. Samička  totiž potřebuje mít klid a pocit jistoty, tak je ráda při kladení schovaná. Můžeme také vlhký písek nasypat do plastové krabičky, aby nakladla do ní.  

 

Poté necháme samičku v klidu naklást, zahrabat vejce a udusat písek. Jakmile odejde, vyndáme opatreně vajíčka tak jak jsou nakladené (netřepeme s nimi, neotáčíme, nemačkáme), vložíme do připraveného vlhkého vermiculitu (Obr. 3), rašeliny nebo perlitu a vložíme do inkubátoru (Obr .4). 

 

Ideální jsou pro samičku maximálně 3 snůšky za rok, více snůšek samičce zkracují život a fyzicky vyčerpávají. Pokud je tedy sama se samcem, je dobré ho na čas oddělit, aby se samice zregenovala. Jinak by samička měla třeba i 7 snůšek za rok a doukousaný krk od neustále dorážejícího samce. Určitě je lepší mít skupinu: jeden samec a dvě až tři samičky.

 

       Obr. 2: Čerstvě nakladená vejce                            Obr. 3: Vejce ve vermiculitu

 

Inkubátor

Inkubátor by jsem měli mít předem odzkoušený, zda drží teplotu a vlhkost (ta je u vajíček důležitá pro zvětšování jejich objemu). Ideální teplota je v rozmezí 28 až 30 °C, pod 26 °C a nad 30 °C zárodky začnou umírat. Doba inkubace se pohybuje od 60 dní do 90 dní. Jsou případy, kdy se agamky vylíhly za 56 dní nebo naopak až za 100 dní.

 

Mláďata se líhnou postupně, mezi první a poslední agamkou může být rozmezí i týden, naopak některé se ven nedostanou vůbec. Po vylíhnutí by měla mláďata zůstat ještě tak 1 den v inkubátoru, kdy vstřebávají žloutkový vak a pak je můžeme přesunout do odchovného terárka. Pokud máme mokrý inkubátor, musíme si dávat pozor, aby nám vylíhnutá agama nespadla do vody pod krabičkou a neutopila se.

 

                                    Obr. 4: Náš mokrý inkubátor se snůškou